Amedi.sk
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
Časopis Gynekológia pre prax – Článok Úvodné slovo k téme čísla: Perinatológia VII.

Gynekológia pre prax

Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
1336-3425

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gynekológia pre prax
Gynekológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2024: 22.00 €
Téma: Téma čísla

Úvodné slovo k téme čísla: Perinatológia VII.

Miroslav Korbeľ

Vážené kolegyne a kolegovia!

Očakávania, že nový minister zdravotníctva a nová vláda niečo urobia s pomaly kolabujúcim slovenským zdravotníctvom, sa zatiaľ veľmi nenaplnili a zázraky sa na Slovensku ani v roku 2015 (podobne ako v predchádzajúcich) nekonali. Aféry riaditeľov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a jej deficit v hospodárení 300 miliónov eur neprekvapia, keď zistíte, že v r. 2013 sa v SR 32 % (1,7 miliardy eur) rozpočtu v zdravotníctve vynaložilo na iné (presne neklasifikované výdavky). V ostatných krajinách Európy táto položka výdavkov v zdravotníctve dosahuje len 3 %, čo bolo aj v SR ešte do r. 2003 (údaje EUROSTAT-u). Myslím, že každému je z týchto čísiel jasné, čo sa s týmito obrovskými peniazmi stalo.
V roku 2013 sme sa napriek neutešenej situácii v slovenskom zdravotníctve prvý raz v histórii dostali s perinatálnou mortalitou pod 5 ‰. Od roku 2014 sa však situácia zhoršuje a v r. 2015 perinatálna mortalita stúpla už na 5,6 ‰. Potešujúci však bol pokračujúci pokles frekvencie cisárskeho rezu, epiziotómií a materskej mortality.
Celoslovenský rozbor perinatálnej a materskej morbidity a mortality za rok 2015 sa konal 24. – 25. júna 2016 v Nižnej na Orave. Ani na ňom ako po minulé roky nebola prítomná prevažná väčšina vedúcich pracovníkov pôrodníckych a neonatologických úsekov, ktorí to zdôvodňovali nemožnosťou opustiť pracovisko pre nedostatok lekárov. Je pravda, že na väčšine pôrodníckych a neonatologických pracovísk v SR je nedostatok personálu – nielen lekárov, pôrodných asistentiek, ženských sestier, neonatologických sestier, ale aj nižšieho zdravotníckeho personálu. Z tejto situácie vyplýva logické východisko – redukcia pôrodníc a ich zlučovanie do väčších celkov. Zvýši sa tým počet personálu, jeho erudícia a znížia sa náklady na zabezpečenie ústavných pohotovostných služieb pri zvýšení ich kvality.
Keďže o analýzu výsledkov polovice gynekologicko-pôrodníckej činnosti sa zaujíma menej ako 10 % slovenských gynekológov a pôrodníkov, pokračujeme v písomnom informovaní širokej odbornej verejnosti o pôrodnosti, potratovosti, materskej a perinatálnej mortalite a morbidite za rok 2015. Pracovná skupina expertov SOSS (The Slovak Obstetric Survey System) už 3 roky detailne analyzovala jednotlivé prípady závažnej akútnej materskej morbidity (SAMM) v SR. Ani za rok 2014 niektoré pôrodnice nedodali požadované dotazníkové údaje o SAMM. Vôbec by to nevadilo, keby sa pri riešení jednotlivých prípadov SAMM postupovalo štandardne. Na základe detailnej analýzy expertov SOSS boli však zistené viaceré neoptimálne postupy v manažmente niektorých prípadov SAMM. Potešujúce však bolo, že sa vyskytli niektoré prípady SAMM, ktoré boli riešené na vysokej odbornej úrovni a dopadli dobre. Situácia v nastrihávaní hrádze pri pôrode sa v SR postupne zlepšuje, ale sú pôrodnice, kde frekvencia epiziotómií je neúnosne vysoká. Azda si to tieto pracoviská po zverejnení údajov zo všetkých slovenských pôrodníc uvedomia a zamyslia sa nad tým. Materská úmrtnosť sa v období rokov 2013 – 2015 oproti predchádzajúcim dvom trojročným obdobiam postupne zlepšuje. Cesta k znižovaniu materskej mortality si vyžaduje správny postup pri riešení prípadov SAMM a dodržiavanie zásad starostlivosti o fyziologickú graviditu. Situácia vo vedení pôrodov v polohe plodu panvovým koncom (KP) v SR nie je ideálna, dokonca ani uspokojivá (iba 3 pôrodnice v SR vedú nadpolovičnú väčšinu pôrodov vaginálne). V odporúčaní na vedenie pôrodu KP je snaha zjednotiť kritériá na vedenie pôrodu v SR. Veľmi dôležitým momentom na vytvorenie emocionálnej väzby medzi matkou a dieťaťom je bonding – neprerušený kontakt ihneď po pôrode spôsobom koža na kožu (uložením nahého dieťa na brucho – hrudník matky). V každej slovenskej pôrodnici sa dajú vytvoriť podmienky na bonding, len treba chcieť a začať. Vysvetlenie významu a návod, ako na to, prináša odporúčanie o bondingu.
Ďakujem všetkým autorom a spoluautorom za náročnú prácu odvedenú pri analýze množstva údajov a všetkým kolegom a kolegyniam, ktorí sa podieľali na zbere a spracovaní údajov. Rovnako ďakujem všetkým pracovníkom pôrodníckych a neonatologických pracovísk, ktorí sa na tvorbe týchto výsledkov podieľali. I keď sa perinatologickými výsledkami SR postupne posúva na popredné miesta medzi krajinami sveta, nie je to pričinením vlády, ministerstva zdravotníctva ani zdravotných poisťovní, ale je to len výsledok nesmierneho nasadenia zdravotníckych pracovníkov. Prajem všetkým týmto obetavým zdravotníkom pevné zdravie a dobré nervy.

Ročník 2017  Témy časopisu Gynekológia pre prax 1 / 2017

Téma čísla

Rôzne

Nie sú dostupné žiadne voľne dostupné články

PREDSEDA
MUDr. Tibor Bielik PhD.

ČLENOVIA
prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.
prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
prof. MUDr. Ľudovít Danihel, PhD.
doc. MUDr. Ivan Hollý, CSc.
MUDr. Ľudovít Janek st.
doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc.
prof. MUDr. Štefan Lukačín, PhD.
prof. MUDr. Miloš Mlynček, CSc.
MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD.
doc. MUDr. Martin Redecha, PhD.

ODBORNÝ REDAKTOR
doc. MUDr. Martin Redecha, PhD.

REDAKTORKA
Ing. Danica Paulenová
e-mail: paulenova@amedi.sk

GRAFICKÁ ÚPRAVA
Ing. Lukrecia Schiller
e-mail: dtp@amedi.sk

MANAŽÉR MARKETINGU, INZERCIE A PODUJATÍ
Eva Melišová
mobil: 0948 059 239
e-mail: melisova@amedi.sk

JAZYKOVÁ KOREKTÚRA
Mgr. Eva Doktorová

KOREKTÚRA ANGLICKÝCH TEXTOV
Ing. Janka Bábelová, PhD.

EKONOMIKA A PREDPLATNÉ
Ing. Martina Ďurčovič
mobil: 0911 117 949
e-mail: durcovic@amedi.sk

 

RUBRIKY

Prehľadové práce
Najnovšie poznatky o etiológii, patogenéze, diagnostike a terapii chorôb a skupín ochorení. Maximálny rozsah je 8 strán (veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5) s najviac šiestimi obrázkami (grafmi). V prípade spracovávania obsiahlejšej tematiky je možné po dohode s redakciou rozdeliť príspevok do niekoľkých častí. Článok píšte s dôrazom na jeho praktické využitie gynekológmi.

Kazuistika
Maximálny rozsah je 7 strán. Členenie: súhrn, kľúčové slová
(aj v angl. jazyku), úvod, vlastný prípad, diskusia, záver, literatúra.

Algoritmy diagnostiky a terapie
Diagnostika a terapia spracovaná v tabuľkách a schémach, s minimom textu, s dôrazom na stručnosť a prehľadnosť.

Rôzne
Reakcie na prehľadné články, novinky v oblasti diagnostiky, terapie, výsledky štúdií (max. 3 strany), správy z odb. podujatí, abstrakty z vedeckej práce publikovanej v zahraničnej tlači, nie staršej ako 1 rok. Rozsah max. 1 strana. Uveďte názov práce v slovenčine/čestine, autorov, pracovisko, ďalej názov práce v angličtine s úplnou citáciou.

Z pomedzia gynekológie
Medziodborová téma spracovaná komplexne, prehľadne, zrozumiteľne (rozsah do 8 strán).

SPRACOVANIE RUKOPISU

Príspevok píšte na počítači v niektorom z bežných textových editorov.
- píšte na celú šírku riadkov (nepoužívajte ENTER na konci riadkov)
- neupravujte text do stĺpcov - nezalamujte, tabuľky umiestnite na záver práce
- rozlišujte dôsledne čísla 1, 0 a písmená l, O
- zátvorky sú vždy okrúhle ( )
- skratky vždy vysvetlite pri ich prvom použití

NÁLEŽITOSTI RUKOPISU

1. Výstižný názov práce, mená a priezviská všetkých autorov vrátane titulov, pracoviská autorov. Adresa prvého autora vrátane čísla telefónu, faxu a e-mailovej adresy.
2. Súhrn - stručné zhrnutie obsahu príspevku v rozsahu maximálne 10 riadkov (len pri prehľadových prácach, kazuistikách a Z pomedzia gynekológie). Píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
3. Kľúčové slová - v rozsahu 3-6 (len pri prehľadových prácach, Z pomedzia gynekológie).
4. Anglický preklad: názov práce, súhrn, kľúčové slová (len pri prehľadových prácach, Z pomedzia gynekológie a kazuistikách)
5. Vlastný text
Ak vkladáte do dokumentu obrázky, pošlite tiež ich originálne súbory vo formáte „.jpg“, grafy vytvárajte v programe Excel a posielajte ich originálne súbory. Pri posielaní fotodokumentácie poštou posielajte, prosím, len kvalitné originály. Každú predlohu označte číslom, pod ktorým je zmienená v texte. Text píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
6. Literatúra
Citácie sú očíslované chronologicky boldom, odkazy v texte sú uvádzané číslom citácie v okrúhlych zátvorkách. Uveďte maximálne 20 citácií.

Príklady citácií:
1. Webb MJ. Chirurgia v gynekologickej onkológii – včera, dnes a zajtra. Gynekol prax 2003; 1 (1): 29-34.
2. Shaheen NJ, Crosby NA, Bozymski EM, et al. Is there publication biasin there porting cancer risk in Barrett´ esophagus? Gastroenterology 2000; 119: 333–338.
3. Kistner RW. Gynecology. Principles and Practice. 3rd Ed. Chicago: Year Book Medical Publisher 1979: 823p.
4. Osborne BE.The electrocardiogram of the rat. In: Budden R, Detweiler DK, Zbinden G.The rat electrocardiogram in pharmacology and toxicology. Oxford: Pergamon Press 1981: 15-27.
5. Rodička a novorodenec 2000. Zdravotnická statistika, ÚZIS ČR 2001, 127.
6. http/www.nspnz.sk/neonatal/priority.htm

V citáciách za krstnými menami nie sú bodky. Za autormi nie je dvojbodka, ale bodka. Za rokom vydania je bodkočiarka, pred stranami je dvojbodka. Ak je autor jeden, dvaja alebo traja -treba uviesť všetkých. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“, v slovenských a českých citáciách „a spol.“.

Kvôli uverejňovaniu autodidaktických testov je potrebné k Vášmu prehľadnému článku dodať 4 otázky a k nim po 4 odpovede s vyznačením jednej správnej odpovede, napr.:

Pre primárnu dysmenoreu je z laboratórnych vyšetrení charakteristické:
a. vzostup lymfocytov v diferenciálnom KO nad 40 %
b. vzostup C-reaktívneho proteínu a FW v krvi
c. pokles hladiny Hb v krvi pod hodnoty 100 g/l
d. žiadne nie sú charakteristické

Redakcia si vyhradzuje právo robiť drobné štylistické úpravy rukopisu. V prípade potreby skrátenia rukopisu bude vyžiadaný súhlas autora. Všetky články sú dvojstupňovo recenzované.

Všetky uverejnené príspevky sú honorované.

Vzhľadom k praktickému zameraniu časopisu Vás prosíme, aby bol príspevok napísaný zrozumiteľne, s dôrazom na praktické využitie podaných informácií v ambulantnej praxi gynekológov.

Príspevky posielajte e-mailom na adresu: paulenova@amedi.sk

 

4x ročne
1336-3425

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gynekológia pre prax
Gynekológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2024: 22.00 €