Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Biliárna kolika, diagnostický a terapeutický algoritmus
Anton Vavrečka, Michelle Swekla
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2015
Biliárna kolika je náhle vzniknutá bolesť v epigastriu alebo pod pravým rebrovým oblúkom (r. o.), sprevádzaná nauzeou a vracaním. Jej najčastejšími príčinami sú cholelitiáza (cholecystolitiáza a/alebo choledocholitiáza) a funkčné ochorenia biliárneho traktu a žlčníka. Popri definícii biliárnej koliky sa práca zaoberá diagnostickým a terapeutickým algoritmom pri uvedených chorobách biliárneho traktu. Pri cholecystolitiáze a jej komplikáciách má rozhodujúci diagnostický význam transabdominálna ultrasonografia, pri choledocholitiáze magnetická rezonančná cholangiografia a endoskopická
ultrasonografia.
Symptomatická a komplikovaná cholecystolitiáza sa lieči laparoskopickou cholecystektómiou, asymptomatická sa nelieči. Choledocholitiáza sa odporúča liečiť vždy vzhľadom na riziko závažných komplikácií. Kamienky zo žlčových ciest možno odstrániť buď endoskopicky, laparoskopicky, alebo perkutánnou transhepatálnou cestou.
biliárna kolika diagnostický algoritmus terapeutický algoritmus
Interná med. ; 15 (2): 58-61
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by