Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Pôvodné práce
Chirurgická liečba spontánnych krvácaní mozgu
Mário Rattaj, Juraj Mišovič, Pavol Moják, Ondrej Šedivý
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2008
V práci sa snažíme o vyhodnotenie výsledkov operačnej liečby spontánnych ICK na našom pracovisku. Od r. 2004 do r. 2008 sme operovali 56 pacientov s ICK. U 50 % pacientov išlo o krvácania v oblasti bazálnych ganglií a talamu, u 36 % o lobárne krvácania, a v 14 % o krvácanie v mozočku. ICK v oblasti bazálnych ganglií sme operovali stereotaktickou technikou, ostatné z kraniotómie. Vyhodnotila sa škála intracerebrálneho krvácania (ICHsc). S nižším ICHsc je vyššia pravdepodobnosť zlepšenia stavu. Dôležitý faktor sa zdá byť čas medzi začiatkom krvácania a operačnou evakuáciou ICK. Pri hemocefale s hydrocefalom je významné zavedenie externej drenáže. Supratentoriálne krvácania majú lepšiu prognózu, ako infratentoriálne. Aj pri objemoch ICK nad 60 ccm je vysoká šanca prežitia a zlepšenia. ICK v mozočku je indikáciou k urgentnej evakuácii.
spontánne intracerebrálne krvácanie chirurgická liečba stereotaxia
Neurológia 2008; 3 (2): 93-97
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by