Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
9
2020
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Chronický únavový syndróm
Veronika Pokorná, Milan Buc
Tento článok bol publikovaný v čísle 5/2007
Chronický únavový syndróm je syndróm neznámej etiológie. Charakterizuje ho súčasný výskyt viacerých charakteristických príznakov, ktoré udáva pacient a ktoré sa len ťažko objektivizujú, čo viedlo k spochybňovaniu samotnej existencie tohto ochorenia. Patrí k nim nevysvetliteľná únava neustupujúca v pokoji, kognitívna dysfunkcia, slabosť po námahe, neosviežujúci spánok, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, hrdla, citlivosť krčných alebo axilárnych lymfatických uzlín. Len nedávno sa v tejto oblasti podarilo zistiť niektoré objektívne zachytiteľné zmeny, napr. morfologické zmeny v sivej hmote centrálneho nervového systému. Nejasná príčina ochorenia limituje terapiu, ktorá je väčšinou len symptomatická, i keď i tu sa objavujú údaje o priaznivom pôsobení viacerých liečiv, ako je karnitín a jeho estery či makrolidové antibiotiká.
chronický únavový syndróm interferóny vírusy karnitín azitromycín
Interná med. 2007; 7 (5): 251-254
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2020 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by