Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Darcovstvo, skladovanie a využitie krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi – aktuálna situácia na slovensku
Mikuláš Hrubiško, Miroslav Kubeš, Richard Ištok, Marina Polonská, Martina Stuchlíková, Zohdy Hamid
Tento článok bol publikovaný v čísle 6/2012
Po prvej transplantácii pupočníkovej krvi (PK) v roku 1988 sa PK stala postupne rovnocenným zdrojom krvotvorných buniek na transplantáciu spolu s kostnou dreňou a najčastejšie používanými periférnymi krvotvornými bunkami získanými z cirkulujúcej krvi. Prvé transplantácie sa uskutočnili v rámci rodiny, keď sa PK, odobratá novo narodenému súrodencovi, použila na transplantáciu chorého staršieho súrodenca. Prvá verejná banka pupočníkovej krvi vznikla v roku 1991 pri New York Blood Centre a odvtedy počet verejných bánk stúpol vo svete na viac ako 100 a počet jednotiek PK v nich uskladnených presiahol 500 000, čo umožnilo uskutočniť vyše 25 000 transplantácií. Na Slovensku sa odbery PK vykonávajú od roku 1996 a od roku 1999 funguje zmiešaná – verejná aj privátna – banka PK. Celkový počet slovenských jednotiek PK vydaných na transplantáciu je doposiaľ 29.
transplantácia krvotvorných buniek transplantácia pupočníkovej krvi pupočníková krv register darcov kostnej drene banka pupočníkovej krvi
Interná med. 2012; 12 (6): 229-233
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by