Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
7-8
2021
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Diagnostika a liečba akútneho zlyhania pečene
Štefan Hrušovský, Michal R. Piják, Martin Demeš, Miroslav Žigrai
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2007
Akútne zlyhanie pečene (akútna hepatálna insuficiencia) je zriedkavý stav, ktorý ohrozuje život. Môže vzniknúť v dovtedy zdravej pečeni alebo v teréne chronickej choroby pečene (chronická hepatitída, cirhóza pečene). Stav charakterizuje ťažká porucha hemokoagulácie a príznaky hepatálnej encefalopatie. Príčinou akútneho zlyhania pečene býva otrava hubami cyklopeptidového typu (Amanita phalloides a i.), fulminantná hepatitída B, akútne liekové poškodenie pečene. Akútne zlyhanie v teréne chronickej hepatopatie býva pri autoimunitnej hepatitíde, pri Wilsonovej chorobe, pri chronickej hepatitíde B. V liečbe sa využíva transplantácia pečene, eliminačná liečba metódou MARS, Prometheus a i. Medikamentová liečba pri otrave hubami využíva laxatíva, carbo adsorbens, vysoké dávky kryštalického penicilínu G a silybinínu, včasná liečba zachraňuje život. Pri otrave paracetamolom je antidotum N-acetylcysteín. Pri akútnom zlyhaní pečene v teréne autoimunitnej hepatitídy sú účinné kortikoidy. Pri Wilsonovej kríze sa často nedá vyhnúť transplantácii pečene.
akútne zlyhanie pečene akútne zlyhanie pečene v teréne chronickej hepatopatie otrava hubami fulminantná hepatitída B Wilsonova choroba akútne liekové poškodenie pečene
Interná med. 2007; 7 (1): 16-19
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by