Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
6
2020
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Domáca parenterálna výživa (dpv)
Mária Voleková
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2007
DPV je náhradnou cestou a formou výživy pacientov so zlyhaním funkcií tráviaceho traktu, keď enterálna výživa nie je možná, alebo nie je efektívna. Technická, ekonomická i časová náročnosť dlhodobej parenterálnej výživy si vyžaduje informovaný súhlas pacienta s liečbou a tréning v obsluhe. Výber pacientov sa uskutočňuje podľa stanovených medicínskych, nutričných, biosomatických a psychosociálnych kritérií. Aplikácia sa realizuje do centrálnej žily cez tunelizovaný Hickmanov, Broviakov katéter, alebo podkožný port. Pre kompletnú parenterálnu výživu sú dostupné 3-komorové vaky, do ktorých sa pred podaním pridávajú stopové prvky a vitamíny. Kvalita života pacientov na domácej parenterálnej výžive je lepšia, ako u pacientov v hemodialyzačnom programe. 1 rok prežíva 91 % pacientov, 3 roky 70 % pacientov, viac ako 5 rokov 62 % pacientov. Najčastejšie bezprostredné komplikácie sú uvoľnenie fixácie a dislokácia katétra, upchatie katétra alebo prístupovej cievy, kanylová sepsa, tunelová infekcia a hypoglykémia. Komplikácie dlhodobej liečby sú cholestáza, kostná choroba a deficitné syndrómy.
domáca parenterálna výživa tréning pacientov kanylová sepsa tunelová infekcia dislokácia katétra upchatie katétra
Interná med. 2007; 7 (3): 153-157
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2020 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by