Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Kazuistiky
Feochromocytóm
Peter Bobčák
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2014
Feochromocytóm nepatrí k častým ochoreniam. Ide prevažne o benígny nádor vznikajúci z chromafinných buniek drene nadobličiek. V prípade nádoru z chromafinných buniek nachádzajúcich sa extraadrenálne hovoríme o paraganglióme. Klinický obraz je variabilný, od asymptomatických foriem až po ochorenie s klasickou triádou príznakov – záchvaty palpitácií, bolesti hlavy a profúzne potenie. Táto triáda je zvyčajne spojená s hypertenziou – trvalou alebo záchvatovou. Vyplavenie katecholamínov sa prejaví paroxyzmom tachykardie, bledosťou, potením, anxietou, nauzeou, bolesťami brucha, polyúriou, polydipsiou. Okrem anamnézy a klinického vyšetrenia sa v diagnostike využívajú zobrazovacie techniky a laboratórna diagnostika nadprodukcie katecholamínov. V práci je opísaný prípad pacientky s dlhoročným feochromocytómom aj s následným priebehom po operácii.
Interná med. 2014; 14 (1): 28-30
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by