Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Hepatálna encefalopatia
Mária Szántová
Tento článok bol publikovaný v čísle 7/2006
Hepatálna encefalopatia je vážna komplikácia akútnych a chronických ochorení pečene, ktorá núti k úvahe o transplantácii pečene. Práca sumarizuje jej súčasne akceptovanú definíciu, klasifikáciu, etiopatogenézu, diagnostiku, prognózu a liečbu. Etiopatogenéza tohto neuropsychiatrického syndrómu je multifaktoriálna. Na určenie diagnózy sú dôležité z klinických prejavov asterixis, foetor hepaticus, poruchy správania, ktoré delíme do 4 stupňov. Z ďalších metód je dôležitý test spájania čísel, EEG, evokované potenciály, najmä P 300, príp. MR mozgu. V liečbe je dôležité odstrániť vyvolávajúce faktory a v diéte preferovať rastlinné bielkoviny. Liečbou prvej voľby je laktulóza, pri jej intolerancii alebo nedostatočnom efekte sa používajú v čreve nevstrebateľné antibiotiká (rifampicín, neomycín). Prognóza je nepriaznivá. Kauzálnou liečbou je transplantácia pečene.
hepatálna encefalopatia diagnóza liečba
Interná med. 2006; 6 (6): 411-415
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by