Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
4
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Infekcie pri chorobách spojených so znížením imunity
Milan Buc
Tento článok bol publikovaný v čísle 9/2007
Hlavnou funkciou imunitného systému je ochrana organizmu pred infekciami. Pri jeho poškodení sa takýto jedinec stáva terčom početných mikroorganizmov, ktoré ho ohrozujú na zdraví a živote. Pri poruchách fagocytózy pacienti trpia na infekcie spôsobené najmä pyogénnymi baktériami, enterobaktériami a kvasinkami. Agamaglobulinemickí a hypogamaglobulinemickí pacienti sú ohrozovaní početným baktériami, plesňami, vírusmi i parazitmi; ak ide o selektívnu deficienciu IgG2, do popredia vystupujú infekcie najmä opuzdrenými baktériami. Chýbanie zložiek komplementu sa vyznačuje jednak vnímavosťou na pyogénne (C3) a neissériové infekcie (C6, 7, 8), ale aj vývojom autoimunitných chorôb (C1q, C2, C4), najmä SLE. Poruchy bunkovej imunity sa prejavujú náchylnosťou na vírusové, kvasinkové a parazitárne infekcie, ale pretože obyčajne býva porušená aj funkcia B-lymfocytov, pacienti trpia často aj na baktériové infekcie.
baktérie imunodeficiencie kvasinky lymfocyty B a T neutropénia protilátky splenektómia vírusy
Interná med. 2007; 7 (9): 461-468
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by