Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Interferon β a glatiramer acetát v léčbě roztroušené sklerózy; nové pohledy na jejich působení
Jan Krejsek
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2014
Roztroušená skleróza mozkomíšní je autoimunitní imunopatologické a neurodegenerativní onemocnění, jehož patogeneze je dobře popsána. To je základem terapeutických zásahů, které jsou schopny pozitivně ovlivnit přirozený vývoj onemocnění. Léčebné možnosti RS jsou nyní rozšířovány o nové preparáty. Klasická léčiva, která znamenala zásadní obrat v léčbě nemocných s RS, tj. rekombinantní interferony β a glatiramer acetát, si i v současnosti udržují značný léčebný potenciál. Nové poznatky ukazují, že kromě potlačení poškozujícího zánětu zasahují tyto preparáty pozitivně i do procesů reparace struktur CNS a ovlivňují tak procesy neurodegenerace u nemocných s RS.
Klíčová slova: roztroušená skleróza, patogeneze, poškozující zánět, modulace, interferon β, glatiramer acetát, neurodegenerace
Neurológia 2014; 9 (3): 148-150
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by