Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2021
Klinická urológia
Postgraduálny vedecký lekársky časopis.
3x ročne
1336-7579
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Dysfunkcia močových ciest
Intersticiálna cystitída
Frederico Goncalves
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2008
Intersticiálna cystitída je chronické ochorenie močového mechúra, ktoré vedie k podstatnému zníženiu kvality života pacientov. Močová urgencia, frekventné močenie a bolestivosť močového mechúra a malej panvy počas plnenia močového mechúra sú najčastejšími príznakmi ochorenia. Často sa intersticiálna cystitída zamieňa za infekciu dolných močových ciest, bakteriúria nie je však prítomná a liečba antibiotikami neprináša úľavu. Ťažké formy tohto ochorenia, ktoré postihuje prevažne ženy, negatívne ovplyvňuje pohodu a komfort pre extermné frekventné močenie. Diagnóza intersticiálnej cystitídy nie je jednoduchá a spočíva predovšetkým v anamnéze, fyzikálnom vyšetrení a cystoskopii v celkovej anestézii. V ostatnom čase sa používali rôzne liečivá s obmedzeným úspechom. Medzi ne patria pentosan polysulfát, heparín, kyselina hyalurónová, antihistaminiká, tricyklické antidepresíva, ale aj intravezikálne podávanie dimetylsulfoxidu a BCG vakcíny. Z potenciálne účinných látok, ktoré sa v rámci klinických štúdií podávajú, treba spomenuť reziniferotoxín a botulotoxín a i. So zvýšeným pochopením patogenézy ochorenia, ktoré vychádza zo sústavného klinického výskumu ochorenia, sa možnosť poskytnutia adekvátnej liečby bude neustále zvyšovať. Autor podáva prehľad o epidemiológii, etiopatogenéze a liečebných postupoch.
intersticiálna cystitída diagnóza liečba
Klin. urol. 2008; 4 (1): 25 - 32
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by