Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
4
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Komentáre
Je intenzívne znižovanie glykémie u diabetikov 2. typu bezpečné? odpoveď nám poskytujú výsledky štúdie advance
Boris Krahulec
Tento článok bol publikovaný v čísle 10/2008
Štúdia ADVANCE, ktorá sa koncom roka 2007 skončila, sledovala morbi-mortalitné údaje u diabetikov 2. typu. Porovnávala intenzívne liečenú skupinu so štandardne liečenou skupinou. Štúdia si stanovila terapeutické ciele - spočiatku len HbA1c pod 6,5 %, neskôr aj glykémiu nalačno pod 6 mmol/l. Gliklazid MR (Diaprel MR), ktorý upravuje abnormality v sekrécii inzulínu, chráni beta-bunky a vaskulárne tkanivo pred oxidačným stresom a udržuje dlhodobo dobrú glykemickú kontrolu bez výrazného rizika hypoglykémií, bol použitý v prvom poradí v liečbe diabetes mellitus. Výsledky štúdie ADVANCE ukázali, že intenzívnejšia antihypertenzívna liečba pomocou kombinácie liečiv perindopril + indapamid (Noliprel A, Noliprel forte A) znižuje relatívne riziko makro- a mikrovaskulárnych príhod o 9 % a kardiovaskulárnych úmrtí o 18 %, a to aj nezávisle od zníženia krvného tlaku. Postupné, nie veľmi agresívne znižovanie HbA1c na priemerné hodnoty 6,5 % vedie k 10 % relatívnej redukcii kombinovaných mikro- a makrovaskulárnych príhod a 21 % relatívnemu zníženiu nefropatie. Dôležitým zistením bol veľmi nízky počet ťažkých hypoglykemických príhod a preukázaná bezpečnosť takéhoto intenzifikovaného liečebného postupu s použitím gliklazidu MR (Diaprel MR). Obavy z kardiovaskulárnych úmrtí, vyplývajúce zo štúdie ACCORD, sa nepotvrdili. Je nepochybné, že prevencia hlavných komplikácií diabetes mellitus si vyžaduje multifaktoriálny prístup, kde hrá hypoglykemizujúca liečba dôležitú úlohu. U pacientov starších ako 60 rokov s prítomným kardiovaskulárnym rizikom nie je vhodná snaha o príliš rýchle a agresívne zlepšenie glykemickej kompenzácie. Gliklazid MR (Diaprel MR) sa ukázal ako bezpečný a účinný liek, ako súčasť stratégie intenzifikácie glykemickej kompenzácie s cieľom znížiť chronické vaskulárne komplikácie diabetes mellitus, a tak sa stáva významným liekom pre diabetikov 2. typu.
ADVANCE intenzívna liečba diabetes mellitus 2. typu bezpečnosť liečby diabetes mellitus 2. typu
Interná med. 2008; 8 (10): 535-540
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by