Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Kofeín a riziko náhlych cievnych mozgových príhod
Milan Nagy, Pavel Mučaji
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2013
Prehľadová práca popisuje aktuálne poznatky o mechanizmoch účinku kofeínu na ľudský organizmus a zhŕňa doterajšie výsledky štúdií vzťahu pitia kávy alebo čaju, ako aj konzumácie čokolády k výskytu náhlych cievnych mozgových príhod (NCMP). Určitá heterogenita výsledkov je spôsobená najmä variabilitou obsahu kofeínu a prítomnosťou iných biologicky účinných obsahových látok; súčasné poznatky však potvrdzujú preventívny účinok pitia viac ako jednej šálky kávy alebo čaju denne, prípadne konzumácie čokolády. Tento efekt nie je vyvolaný výhradne príjmom kofeínu, ale aj iných, najmä antioxidačne účinných zložiek spomínaných potravín. Výskyt ložiskovej ischémie mozgu a spontánneho subarachnoidálneho krvácania je, na rozdiel od intracerebrálneho krvácania, nepriamo závislý od pitia kávy alebo čaju, ktoré ale môže byť iba doplnkovým prístupom k znižovaniu výskytu NCMP.
náhle cievne mozgové príhody kofeín káva čaj čokoláda
Neurológia 2013; 8 (2): 84-86
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by