Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Klinická farmakológia
Liečba kardiometabolického rizika blokádou endokanabinoidových receptorov
Katarína Černá
Tento článok bol publikovaný v čísle 9/2008
Endokanabinoidový systém je nový endogénny fyziologický sytém, ktorý zohráva dôležitú úlohu v regulácii telesnej hmotnosti, regulácii metabolizmu tukov a glukózy a v udržiavaní energetickej rovnováhy. Je zložený z dvoch receptorov, nazvaných ako kanabinoidový receptor typu 1 a 2 (CB 1 a CB2 ) a z dvoch endogénnych ligandov - endokanabinoidov, ktoré sú odvodené od kyseliny arachidónovej (2-arachidonyl glycerol a anandamid). Kanabinoidové receptory sú prítomné v centrálnom nervovom systéme (hypotalamus a mezolimbický systém), v periférnych orgánoch (viscerálne a podkožné tukové tkanivo, pečeň, kostrové svalstvo, gastrointestinálny trakt a pankreas) a taktiež v imunitnom systéme. Endokanabinoidový systém sa pri hladovaní aktivuje a pôsobí na zvyšovanie apetítu. Po nasýtení sa jeho aktivita znižuje. U obéznych jedincov je hyperaktívny. Zníženie nadmernej aktivity endokanabinoidového systému pomocou selektívnych blokátorov môže ovplyvniť základnú príčinu kardiometabolických rizikových faktorov.
prevencia diabetes mellitus 2. typu obezita endokanabinoidový systém CB receptory rimonabant RIO štúdie (Rimonabant in Obesity)
Interná med. 2008; 8 (9): 486-489
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by