Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Monogénne príčiny ischemických cievnych mozgových príhod: ochorenia postihujúce malé cievy
Stanislav Šutovský, Andrej Blaho, Branislav Kollár, Pavol Šiarnik, Petra Keményová, Peter Turčáni
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2013
Monogénne príčiny cievnych mozgových príhod predstavujú heterogénnu skupinu ochorení, ktorých spoločným menovateľom je postihnutie kritického miesta pre vývoj cievnej mozgovej príhody. Diagnostika týchto ochorení má význam pre ich mapovanie v populácii, prognostické a terapeutické odporučenia a genetické poradenstvo pre príbuzných. Vzhľadom na ich heterogénnosť v súčasnosti neexistuje jednotná klasifikácia. Hlavnými kritériami pre ich zatrieďovanie sú patologický mechanizmus, typ dedičnosti a cieľová štruktúra postihnutá patologickým procesom. Ochorenia postihujúce štruktúry cievnej steny sú najčastejšie klasifikované podľa typu ciev, ktoré predilekčne postihujú. Z tohto pohľadu rozoznávame ochorenia postihujúce malé cievy, veľké cievy a ochorenia postihujúce malé aj veľké cievy. V našom článku detailnejšie rozoberáme monogénne podmienené ochorenia postihujúce malé cievy: CADASIL, CARASIL a HERNS.
ochorenia postihujúce malé cievy CADASIL CARASIL HERNS
Neurológia 2013; 8 (2): 71-75
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by