Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Možnosti využití transkraniální sonografie u extrapyramidových onemocnění
Petra Bártová, David Školoudík
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2008
Transkraniální sonografie (TCS) je zobrazovací metodou, která dokáže zobrazit v B-obraze jednotlivé mozkové struktury – substantia nigra, nucleus lentiformis, nucleus caudatus, talamus a mozeček, třetí i postranní komoru. Autoři shnují poznatky studií, které zkoumaly detekovatelné změny zobrazitelných mozkových struktur u pacientů s neurodegenerativním onemocněním, a to Parkinsonovy choroby, multisystémové atrofie, esenciálního tremoru, vaskulárního parkinsonského syndromu a dalších atypických extrapyramidových syndromů, Huntingtonovy chorey, dystonie a restless leg syndromu. TCS je levné, neinvazivní vyšetření, které lze využít v diagnostice a diferenciální diagnostice extrapyramidových onemocnění, avšak pilotní výsledky observačních studií bude nutné v budoucnosti prozkoumat na širší populaci.
Klíčová slova: transkraniální sonografie, Parkinsonova nemoc, atypické parkinsonské syndromy, dystonie, substantia nigra
Neurológia 2008; 3 (2): 83-87
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by