Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Nátriuretické peptidy
Ivica Lazúrová
Tento článok bol publikovaný v čísle 12/2003
Výskum v oblasti nátriuretických hormónov viedol v posledných desaťročiach k izolácii a identifikácii celej, tzv. rodiny nátriuretických peptidov. Z klinického hľadiska sú najlepšie preskúmané: atriálny nátriuretický peptid (ANP) a mozgový nátriuretický peptid (BNP). Oba hormóny (výraznejšie BNP) sú veľmi citlivými markermi funkcie ľavej komory a tiež prežívania chorých s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ďalší z rodiny peptidov – C typ alebo CNP pôsobí skôr ako lokálny, resp. parakrinný hormón a má výrazný antiproliferatívny efekt, čím sa predpokladá jeho význam pri aterogenéze. Posledný z peptidov, tzv. D-typ (DNP) je najmenej známy a pravdepodobne bude hrať úlohu v patogenéze edémových stavov. Renálny nátriuretický peptid (urodilatín) je efektívny v liečbe srdcového zlyhania a akútnej renálnej insuficiencie. Význam ďalších peptidov (guanylín a uroguanylín) sa zatiaľ skúma.
nátriuretické peptidy artériová hypertenzia zlyhanie srdca cirhóza pečene
Interná med. 2003; 3 (12): 718-723
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by