Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Neurobehaviorálne aspekty sclerosis multiplex
Darina Petrleničová, Ľubica Procházková
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2013
Sclerosis multiplex (SM) je chronické ochorenie postihujúce predovšetkým mladých ľudí v najproduktívnejšom veku. Je charakterizované demyelinizáciou, axonálnym poškodením, zápalom a gliózou postihujúcou mozog, miechu a optické nervy. Rezultujúce symptómy sú ako fyzické, tak i psychické, pričom navzájom spolu úzko súvisia. Kognitívne a afektívne problémy asociované s SM predstavujú závažný psychosociálny faktor limitujúci priebeh tohto ochorenia. Takmer 50 % pacientov s SM trpí depresiou a kognitívnymi poruchami, nemenej často sa u nich vyskytuje únava a spánkové poruchy. Pri SM boli popísané i psychózy ako schizofrénia. V našej práci uvádzame recentné poznatky o primárnych i sekundárnych neuropsychiatrických faktoroch pri SM.
Neurológia 2013; 8 (3): 118-121
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by