Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Nové perspektívy v klasifikácii, diagnostike a manažmente angioedému
Gabriela Gubo, Naďa Hučková, Laura Slezáková, Ľudovít Gašpa
Tento článok bol publikovaný v čísle 7/2014
Angioedém je charakterizovaný náhlym výrazným opuchom hlbokých vrstiev dermis/mukózy a subkutánnych/submukóznych tkanív následkom vazodilatácie a zmeny permeability krvných ciev. Je to emergentný stav vyžadujúci rýchlu a správnu diagnózu a okamžitú liečbu. Angioedém môže byť vrodený s deficitom C1-INH (HAE-1), dysfunkciou C1-INH (HAE-2) a normálnou hladinou C1-INH (HAE-3) alebo akvirovaný. Z klinického hľadiska rozlišujeme angioedém indukovaný bradykinínom, ktorý je rezistentný na podanie adrenalínu, glukokortikoidov a antihistaminík, a angioedém indukovaný mediátormi mastocytov, ktorý reaguje na túto liečbu. Pri akútnom záchvate postupujeme podľa medzinárodných odporúčaní v terapii anafylaxie, pri hereditárnej forme indukovanej bradykinínom je nutná substitúcia C1-INH. V udržiavacej liečbe a prevencii sa podávajú deriváty C1-INH, antagonisty bradykinínového receptora B2 – ikatibant a inhibítor kalikreínu – ekalantid.
angioedém klasifikácia liečba profylaxia
Interná med. 2014; 14 (7-8): 303-308
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by