Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Ochorenia štítnej žľazy a gravidita
Mária Tajtáková
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2014
Neliečené ochorenia štítnej žľazy počas gravidity negatívne ovplyvňujú zdravie matky i plodu. U zdravých tehotných žien v 1. trimestri gravidity sa akceptuje sérová hladina TSH pod 2,5 mIU/l a sérová hladina FT4 14-15 pmol/l. V 2. a 3. trimestri by sérová hladina TSH nemala stúpnuť nad 3 mIU/l. Sérová hladina TSH v 1. trimestri > 2,5 mIU/l (s pozitívnymi antityreoidálnymi protilátkami alebo bez nich) svedčí už o hypofunkcii štítnej žľazy matky a vyžaduje substitučnú liečbu. Pri liečbe by sérová hladina TSH mala byť v rozpätí 0,5 – 2,5 mIU/l. TSH ≥ 6 mIU/l zvyšuje riziko úmrtia plodu už v 1. trimestri. Matky s hyperfunkciou ŠŽ majú TSH < 0,1 mIU/l, zvýšené T4 a T3 a často aj pozitívne anti-TSHr protilátky. Zrejmá hypertyreóza v tehotenstve, ktorej príčinou je GB choroba alebo autonómny adenóm, sa musí liečiť tyreostatikami (Propycil), ktorých dávku možno v 2. trimestri znížiť alebo úplne vynechať. Ak by to nebolo možné, v 2. trimestri sa indikuje OP. V záujme úspešného priebehu tehotenstva a vývoja plodu je potrebné všetky poruchy štítnej žľazy odhaliť do 14. týždňa gravidity.
štítna žľaza poruchy funkcie ŠŽ gravidita plod
Interná med. 2014; 14 (2): 52-55
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by