Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
7-8
2021
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Povrchová tromboflebitída – možnosti diagnostiky a liečby
Viera Štvrtinová, Denisa Čelovská
Tento článok bol publikovaný v čísle 9/2014
Povrchová tromboflebitída (PT) sa tradične považuje za relatívne nevinné a ohraničené ochorenie alebo prejav chronického žilového ochorenia. Avšak nedávne informácie naznačujú, že v pomerne veľkom počte prípadov môže byť PT sprevádzaná súčasným výskytom hĺbkovej žilovej trombózy a/alebo komplikovaná pľúcnou embóliou. Diagnóza PT je klinická, pretože symptómy a znaky sú jednoznačné. Ale pre presné zhodnotenie rozsahu PT je nevyhnutné vykonať duplexnú sonografiu (DUS). DUS umožňuje zistiť nielen dĺžku trombózy v povrchovej žile, ale tiež zhodnotí prípadnú extenziu trombu do hĺbkového žilového systému. Kompresia a mobilizácia sú základnými liečebnými prostriedkami. Nesteroidné antireumatiká – antiflogistiká zmierňujú bolestivé prejavy a perivenózny zápal, ale nie sú dôkazy o tom, že by dokázali znížiť trombotické príhody. Preto najmä v prípade rozsiahlej PT je dobrou voľbou antikoagulačná liečba.
povrchová tromboflebitída diagnostika liečba
Interná med. 2014; 14 (9): 348-353
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by