Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
1
2021
Klinická urológia
Postgraduálny vedecký lekársky časopis.
3x ročne
1336-7579
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Andrológia
Praktické odporúčanie pre manažment neplodného páru pre klinickú prax z pohľadu andrológa/urológa
Martin Hrivňák, Igor Bartl, Ivan Kubiš, Branislav Obšitník
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2017
O neplodnosti páru hovoríme vtedy, ak ku otehotneniu partnerky nedôjde po roku pravidelných nechránených pohlavných stykov. Celosvetové štúdie ukazujú, že problém otehotnieť má 10 – 15 % párov. Jeden z ôsmich párov má problémy pri pokuse počať prvé dieťa a jeden zo šiestich pri pokuse počať ďalšie dieťa. V súčasnosti vieme, že na neplodnosti páru sa významne podieľa aj mužský faktor. Najmenej 30% prípadov infertility je spôsobených postihnutím muža a v ďalších 20% sa jedná o postihnutie oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov. Muži majú záujem podieľať sa na diagnostike a liečbe neplodného páru. Po príčinách mužskej neplodnosti sa však väčšinou dôkladne nepátra a medicínska starostlivosť sa obmedzuje na vyšetrenie spermiogramu. Diagnostika mužskej neplodnosti je v súčasnosti dobre prepracovaná. Napriek tomu, že je príčina neplodnosti u pomerne veľkého percenta pacientov neznáma, urologické a predovšetkým andrologické vyšetrenie a liečba môže plodnosť muža zlepšiť. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby každý muž s patologickým spermiogramom absolvoval andrologické, alebo urologické vyšetrenie.
Klin urol 2017; 13 (3): 141 – 142
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by