Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Kazuistiky
Pseudoaneuryzma aorty manifestujúca sa radikulárnym syndrómom v lumbálnej oblasti
Ivan Martinka1, František Jurčaga1, Ján Grunt2, Ernest Marton3, Barbora Penxová1, Peter Špalek1
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2014
Bolesť chrbta je jednou z najčastejších príčin práceneschopnosti a spolu s bolesťou hlavy jedným z najčastejších dôvodov, ktoré privádzajú pacienta k neurológovi. Bolesť chrbta s vyžarovaním do dolných končatín môže byť spôsobená léziou nervového koreňa alebo nervového plexu. Príčiny poškodenia sú rôzne: kompresívne, zápalové, postradiačné. Kompresia môže byť spôsobená hlavne herniou intervertebrálneho disku, degeneratívnymi spondylotickými zmenami, primárnymi alebo metastatickými tumormi. Medzi extrémne vzácne príčiny kompresie patrí aj pseudoaneuryzma aorty – hematóm vznikajúci v dôsledku poškodenia steny aorty. Najčastejšie vzniká pri tupých alebo otvorených poraneniach brušnej steny. V našej kazuistike informujeme o prípade pseudoaneuryzmy infrarenálneho úseku abdominálnej aorty vzniknutej po trepanobiopsii kostnej drene. Klinicky sa prejavovala senzitívnym a motorickým deficitom v inervačnej oblasti koreňov L5 a S1 vľavo.
pseudoaneuryzma aorty radikulárny syndróm lumbosakrálna plexopatia
Neurológia 2014; 9 (3): 165-168
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by