Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
štítna žľaza a srdce
Mariana Sedláková, Ivica Lazúrová, Lýdia Pundová
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2005
Poruchy funkcie štítnej žľazy môžu významne ovplyvniť činnosť kardiovaskulárneho systému. Pri hypertyreóze je najčastejším prejavom sínusová tachykardia, fibrilácia predsiení a zriedkavejšie sa môže vyskytnúť supraventrikulárna tachykardia. Hypertyreóza predstavuje aj určité riziko tromboembolických komplikácií. Naopak, najčastejšou manifestáciou hypotyreózy zo strany kardiovaskulárneho systému je bradykardia, perikardiálny výpotok, redukcia srdcového výdaja. Hypotyreóza, a to nielen manifestná, ale aj subklinická, je zároveň nezávislým rizikovým faktorom aterosklerózy, a teda aj koronárnej choroby srdca, čo je spôsobené pridruženou hyperlipoproteinémiou. Významným problémom na rozhraní kardiológie a endokrinológie je amiodarónom indukovaná tyreopatia, prevažne tyreotoxikóza. V článku sa okrem symptomatológie rozoberajú aj možnosti terapeutického ovplyvnenia kardiovaskulárnych prejavov ochorení štítnej žľazy a možnosti liečby tyreopatie navodenej amiodarónom.
hypertyreóza hypotyreóza kardiovaskulárny systém amiodarón syndróm nízkeho T4
Interná med. 2005; 5 (1): 18-22
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by