Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Kazuistiky
Subakútna cerebelárna degenerácia ako paraneoplastický syndróm kazuistika a krátky literárny prehľad
Daša Viszlayová, Andrea Petrovičová, Marta Miklošková, Tibor Göbö, Gabriel Hajaš, Agáta Frišová, Monika Virágová, Branislav Veselý, Katarína Medovarská, Renáta Felediová
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2008
Paraneoplastické (metaneoplastické) neurologické syndrómy sa definujú ako neurologické syndrómy neznámej etiológie, ktoré často predchádzajú rozpoznanie základného rakovinového ochorenia, ale nepredstavujú priamu infiltráciu nervového tkaniva nádorom či metastázami. Mnohé z nich sú asociované s imunologickou odpoveďou organizmu na neuronálne antigény exprimované nádorom, a to tvorbou onkoneurálnych protilátok. Paraneoplastické neurologické syndrómy zahŕňajú množstvo neurologických ochorení, pričom medzi najfrekventovanejšie a najlepšie definované patrí paraneoplastická subakútna cerebelárna degenerácia (PCD). Klinicky sa prejavuje bilaterálnym paleocerebelárnym a neocerebelárnym syndrómom. V kazuistike prezentujeme pacientku so známym onkologickým ochorením, karcinómom ovárií, ktorá bola prijatá na naľšu kliniku pre progredujúcu ataxiu, tremor a dyzartriu. Vzhľadom na onkologickú anamnézu, klinický stav, pozitivitu onkoneurálnych protilátok a nález na zobrazovacích vyšetreniach sme diagnostikovali PCD.
paraneoplastický neurologický syndróm subakútna cerebelárna degenerácia onkoneuronálne protilátky
Neurológia 2008; 3 (3): 173-176
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by