Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
4
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Súčasné možnosti liečby závislosti od tabaku
Rafael Redhammer
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2008
Fajčenie je spočiatku psychosociálna závislosť, ku ktorej sa po rokoch fajčenia pridruží u 85 % fajčiarov aj farmakologická závislosť. Podľa SZO ročne zomiera vo svete do päť miliónov ľudí na ochorenia súvisiace s fajčením, ku ktorým patria najmä choroby nádorové, srdcovocievneho a dýchacieho systému, negatívny vplyv na vývoj plodu gravidných žien a niektoré ďalšie nepriaznivé zdravotné vplyvy. V liečbe závislosti od fajčenia sa uplatňujú predovšetkým legislatívne nariadenia, individuálna a skupinová poradenská služba, náhradná liečba nikotínovými prípravkami a ďalšími farmaceutickými prípravkami, ku ktorým patrí napr. bupropión (ZYBAN) a vareniclin (CHAMPIX). Medikamentózna liečba významne pomáha fajčiarom prekonať ťažkosti s odvykaním od fajčenia a zvládať abstinenčné príznaky.
fajčenie psychická sociálna a farmakologická závislosť individuálna a skupinová poradenská služba náhradná nikotínová terapia bupropión vareniclin
Interná med. 2008; 8 (5): 279-285
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by