Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Syndróm dráždivého čreva
Michal Demeter, Janka Božíková, Peter Bánovčin, Rudolf Hyrdel
Tento článok bol publikovaný v čísle 9/2008
Syndróm dráždivého čreva (SDČ) je najčastejšie funkčné ochorenie tráviaceho traktu s prevalenciou 20 000/100 000 (20 %)(1). Etiológia ochorenia je multifaktoriálna. Na vzniku SDČ sa podieľajú exogénne (diéta, črevná flóra, chronický stres, fyzické a sexuálne zneužívanie) a endogénne (psychiatrické poruchy, zmeny viscerálnej senzitivity na všetkých úrovniach - črevo - mozog) faktory. SDČ sa typicky manifestuje nafukovaním a bolesťami brucha (diskomfortom), ktoré sú redukované defekáciou, a sú spojené so zmenou frekvencie alebo konzistencie stolice. Diagnostika SDČ je založená na symptómovej analýze (Manningove kritériá, III. rímske kritériá). Základným problémom SDČ je jeho rôznorodá klinická prezentácia a z toho vyplývajúca možnosť neskorej diagnostiky organického ochorenia tráviaceho traktu. Liečba SDČ je komplexná. Jej základom je racionálna životospráva, psychoterapia a dlhodobé uisťovanie pacientov o benígnom charaktere ochorenia. Farmakologická liečba pomáha redukovať symptómy SDČ na úrovni CNS (antidepresíva, psychofarmaká) ako aj čreva (spazmolytiká, obstipanciá, antagonisti kalciových a sérotonínových receptorov).
syndróm dráždivého čreva funkčné ochorenia viscerálna hypersenzitivita
Interná med. 2008; 8 (9): 468-474
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by