Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Syndróm nepokojných nôh – klinický prehľad
Peter Valkovič
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2007
Syndróm nepokojných nôh (SNN) je neurologické ochorenie, príznačné nutkaním pohybovať končatinami na základe nepríjemných pocitov v nohách, ktoré sa objavujú prevažne v pokoji alebo v noci. Priamymi dôsledkami, ktoré vplývajú na fungovanie a kvalitu života pacientov, sú dyskomfort, vážne poruchy spánku a únava. Prevalencia SNN je 7 - 10 %. 2,7 % osôb vo všeobecnej populácii vyžaduje denne liečbu. V patofyziológii SNN hrá pravdepodobne kľúčovú úlohu subtílny deficit dopamínu a porucha centrálneho metabolizmu železa. Mnohí pacienti nevyžadujú farmaká, často postačí úprava spánkovej hygieny a vyhýbanie sa liekom a faktorom, ktoré provokujú príznaky SNN. Vo farmakoterapii sa využívajú viaceré skupiny liekov. Zdá sa však, že najefektívnejšou je dopamínergná liečba.
syndróm nepokojných nôh diagnostické kritériá deficit železa dopamín dedičnosť dopamínergná liečba
Neurológia 2007; 2 (1): 15 - 19
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by