 |
Celý obsah článku je dostupný iba pre prihlásených predplatiteľov. Prihlásiť
|
TÉMA: Urologická onkológia
Testosterón a jeho úloha v predikcii patologického stavu po radikálnej prostatektómii u pacientov s karcinómom prostaty
Henrieta Drobková, Jana Jurečeková, Marián Grendár, Ján Kliment Jr., Erika Halašová, Ján Kliment
Tento článok bol publikovaný v čísle 1/2017
Cieľ: Cieľom štúdie bolo zistiť súvislosť medzi hladinou celkového sérového testosterónu u pacientov s karcinómom prostaty pred radikálnou prostatektómiou a patologickým Gleasonovým skóre a patologickým štádiom.
Materiál a metódy: Predoperačné hladiny celkového cirkulujúceho testosterónu sme merali pomocou chemiluminiscenčnej metódy vo vzorkách periférnej krvi u 201 slovenských pacientov s karcinómom prostaty. U všetkých pacientov bol uvedený vek a na základe viacerých typov vyšetrení sme tiež hodnotili ďalšie predoperačné a pooperačné (patologické Gleasonovo skóre a patologické štádium) údaje/prognostické faktory. Na zisťovanie potenciálnych súvislostí z hľadiska využitia celkového testosterónu ako možného prediktora patologického Gleasonovho skóre a patologického štádia sme použili multinomiálnu logistickú regresiu.
Výsledky: U mužov s karcinómom prostaty sme zistili vysokosignifikantnú asociáciu medzi vekom a hladinou celkového predoperačného testosterónu (hodnota p = 0). Výsledky poukázali tiež na skutočnosť, že celkový sérový testosterón (ako samostatný prediktor ani v kombinácii s inými predoperačnými prognostickými faktormi – hladina PSA v periférnej krvi, klinické štádium a Gleasonovo skóre z biopsie) nie je štatisticky signifikantným prediktorom patologického Gleasonovho
skóre ani patologického štádia.
Záver: Napriek tomu, že testosterón zohráva dôležitú úlohu v karcinogenéze prostaty, celkový sérový testosterón nebol v populácii slovenských mužov štatisticky signifikantným prediktorom patologického Gleasonovho skóre ani patologického štádia.
karcinóm prostaty
celkový sérový testosterón
patologické Gleasonovo skóre
patologické štádium
vek
Klin urol 2017; 13 (1): 21 – 25