Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Rôzne
UDCA – bezpečná a účinná liečba pacientov s ochoreniami pečene
Marek Rác
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2017
Ursodeoxycholová kyselina (UDCA) je fyziologická steroidná, choleretická, hydrofilná žlčová kyselina. Liečebne sa využíva jej hepatoprotektívny efekt. UDCA pôsobí modifikujúco na zloženie žlčových kyselín, znižuje podiel endogénnych hydrofóbnych žlčových kyselín za zvýšenia proporcie netoxických hydrofilných. UDCA má choleretický efekt, taktiež cytoprotektívny, antiapoptotický a imunomodulačný efekt. Použitie pri primárnej biliárnej cholangitíde (PBC) v teréne cholestatického poškodenia je prvá a najvýznamnejšia dokladovaná indikácia. UDCA dokázateľne predlžuje čas do progresie cirhózy, prežívanie a odďaľuje čas do vzniku gastroezofagálnych varixov pri PBC. Významné zlepšenie abnormálnych hepatálnych testov môžeme dosiahnuť liečbou UDCA aj pri primárnej sklerotizujúcej cholangitíde, intrahepatálnej cholestáze v gravidite, pečeňovom postihnutí v rámci cystickej fibrózy, nealkoholovej tukovej chorobe pečene a liekovom poškodení pečene.
ursodeoxycholová kyselina hepatoprotektívny efekt primárna biliárna cholangitída primárna sklerotizujúca cholangitída nealkoholová tuková choroba pečene intrahepatálna cholestáza tehotných
Interná med. 2017; 17 (2): 81-84
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by