Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
9
2020
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Rôzne
úplné hladovanie ako liečebná metóda alebo hazard so zdravím?
Anna Gvozdjáková, Jarmila Kucharská, Zuzana Sumbalová, Patrik Palacka, Ján Mišianik, Jozef Valuch
Tento článok bol publikovaný v čísle 7/2014
Z histórie je známe, že hlad ľudstva bol výsledkom zlej úrody, vojen a rôznych ekologických katastrof. Hladomory boli sprevádzané masovými stratami na ľudských životoch. Veľký strach z hladu často viedol ku kanibalizmu, dokonca medzi rodičmi a deťmi(1). Iná situácia je pri cielenom dennom obmedzení príjmu kalórií – reštrikcia kalórií (RK) počas niekoľkých dní, s cieľom predĺžiť ľudský vek a zlepšiť kvalitu života. Pravdepodobne najstaršie správy o význame RK pochádzajú od talianskeho šľachtica Luigiho Cornara, ktorý sa narodil v roku 1464. Vo veku 83 a 95 rokov napísal knihy o účinku RK na vek, pričom sám sa dožil 102 rokov. Propagoval vyslovene „triezvy život“ a „umenie, ako dlho žiť“. George Washington (1732 – 1799) poukázal na význam obmedzenia denného prísunu kalórií na zdravie a predĺženie veku. RK má priaznivý vplyv na choroby, spojené s vyšším vekom, znižuje riziko rakoviny, neurodegeneratívnych a kardiovaskulárnych chorôb, ako aj diabetu 2. typu(2,3).
Interná med. 2014; 14 (7-8): 319-323
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2020 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by