Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Klinická urológia
Postgraduálny vedecký lekársky časopis.
3x ročne
1336-7579
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Urologická onkológia
Význam diéty pri vzniku a progresii karcinómu prostaty
Alena Pidaničová, Radoslav Remeta, Marek Pytliak, Mária Tajtáková
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2008
Cieľ práce: Cieľom tohto článku je zhodnotiť vzťah medzi diétou a karcinómom prostaty. Materiál a metódy: Autori sumarizujú súčasnú literatúru o vplyve diétnych faktorov na vznik a progresiu karcinómu prostaty. Rozoberajú biologické účinky vitamínov, minerálov a ďalších chemických látok prítomných v zložkách potravy. Výsledky: Boj proti rakovine je jednou z najväčších výziev pre ľudstvo. Odhaduje sa, že správnou životosprávou a diétou sa dá predísť vzniku 30-40 % všetkých tumorov. Zdá sa, že protektívny vplyv na prostatu má strava bohatá na určité druhy zeleniny, ako sú paradajky, brokolica, strukoviny, predovšetkým sójové bôby, ale aj orechy, ľanové semená, určité ovocie a stopové prvky. Naopak, prokarcinogénne pravdepodobne pôsobí strava typická pre „západný štýl života“, s vysokým obsahom tukov, červeného mäsa, ale aj nadmerný príjem mlieka a mliečnych produktov. Záver: Strava môže nepochybne ovplyvniť naše zdravie. Potrebné sú veľké klinické randomizované štúdie, ktoré by poskytli viac údajov o vplyve jednotlivých zložiek stravy a výživových doplnkov na vznik a progresiu karcinómu prostaty.
karcinóm prostaty diéta zelenina ovocie vitamíny minerály
Klin. urol. 2008; 4 (2-3): 95-100
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2023 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by