Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Klinická urológia
Postgraduálny vedecký lekársky časopis.
3x ročne
1336-7579
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Experimentálna urológia
Změny v tkáni ledviny u traumat nižších stupňů – anatomické hodnocení cévních změn a histologické hodnocení kůry a dřeně v experimentálním traumatu ledvin prasete domácího
Robert Grill, František Záťura, Zbyněk Tonar, Václav Báča, David Kachlík, Jiří Janáček, Lukáš Nedorost
Tento článok bol publikovaný v čísle 2/2006
Cíl práce: Rozšíření poznání posttraumatických změn v experimentálním traumatu ledvin prasete domácího Materiál a metody: anatomické zobrazení cévního řečiště metodou korozívního preparátu a histologické hodnocení traumatických změn. Výsledky: Anatomické hodnocení: nejčastější poškození na úrovni venae arcuatae s tvorbou extravasátů, postižení i na aa. Arcuatae. Histologické hodnocení: linie traumatu jde přednostně v řídkém kolagenním vazivu, poškozenými cévami byly vv., resp. aa. arcuatae. Dutý systém ledvin nebyl pádovou zkouškou poškozen. Závěr: Vedoucími tkáňovými změnami u traumat nižsích stupňů jsou ruptury vedoucí přednostně řídkým kolagenním vazivem a změny na vv. arcuatae vedoucí k extravasátům, poranění bylo zastiženo i na úrovni aa. arcuatae.
Klíčová slova: experimentální trauma prasečí ledviny, posttraumatické změny cévního řečiště, ruptura, korozivní preparát, mikroskopie, stereologie, kvantifikace
Klin. urol. 2006; 2 (2): 109 - 111
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2023 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by