Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Dermatomyozitída – patogenéza, klinický obraz, diagnostické kritériá a liečba
Peter Špalek
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2007
Polymyozitída (PM), dermatomyozitída (DM) a myozitída s inkluzívnymi telieskami (IBM) predstavujú 3 základné kategórie idiopatických zápalových myopatií. Tieto ochorenia sa líšia klinicky, histologicky a patogeneticky. Práca je zameraná na problematiku imunopatogenézy, klinickej manifestácie, diagnostiky a liečby DM. Imunopatogeneticky je DM spôsobená humorálne sprostredkovanou mikroangiopatiou. DM postihuje častejšie ženy. Môže sa manifestovať v ktoromkoľvek veku, najčastejšie vzniká vo veku 5 - 15 rokov (juvenilná DM) a vo veku 45 - 65 rokov. Vznik proximálnej a symetrickej svalovej slabosti je zvyčajne subakútny (niekoľko týždňov), niekedy akútny (niekoľko dní), alebo chronický (niekoľko mesiacov). Myalgie sa vyskytujú cca u 50 % pacientov. Kožné zmeny zvyčajne sprevádzajú alebo predchádzajú manifestáciu svalovej slabosti. Dospelí pacienti s DM majú zvýšený výskyt malígnych nádorových ochorení. V diagnostike DM sa osvedčili klinické, laboratórne, EMG a histopatologické kritériá podľa Bohana a Petera. DM obvykle reaguje dobre na kortikoidy (prednizón je liekom voľby) a na imunosupresívne preparáty (azatioprín, cyklofosfamid). V prípadoch, ktoré sú rezistentné na kortikoidy a imunosupresíva, bývajú účinné IVIg a plazmaferéza.
humorálna autoimunita mikroangiopatia svalové a mimosvalové príznaky paraneoplastická DM diagnostické kritériá prednizón imunosupresia IVIg
Neurológia 2007; 2 (3): 161 - 168
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by