Amedi.sk
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
Časopis Gynekológia pre prax – Článok EDITORIÁL

Gynekológia pre prax

Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
1336-3425

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gynekológia pre prax
Gynekológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2024: 22.00 €
Téma: EDITORIÁL

EDITORIÁL

Jozef Záhumenský

Infekčné ochorenia v súvislosti s naším odborom sú mojou veľmi obľúbenou témou. Dôvodom je fakt, že som 10 rokov pracoval na pražskej klinike na Bulovke, kde boli sústredené infekčné kliniky všetkých troch lekárskych fakúlt. Všetky závažné infekčné ochorenia vrátane HIV aj tropických chorôb v tehotnosti z celej Českej republiky boli sústredené práve tam. Stretli sme sa tam s generalizovanou aktinomykózou, ktorú liečili v okresnej nemocnici ako diseminovaný ovariálny nádor, ročne sme pomohli porodiť asi 10 HIV pozitívnym pacientkam, riešili sme snahu otehotnieť HIV diskoordantného páru (pozitívny muž a negatívna žena), genitálnu tuberkulózu liečenú ako karcinóm ovária a operovali sme ženu s multirezistentnou tuberkulózou a ovariálnymi nádormi. V roku 2007 sme s pánom primárom Čihařom z neonatológie založili na zelenej lúke novorodeneckú JIS so zameraním na infekčné ochorenia a získali sme status intermediárneho perinatologického centra. Na základe týchto skúseností sme s kolegami založili sekciu infekčných ochorení v rámci Českej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a každý rok sme organizovali úspešné konferencie aj v spolupráci s inými odbornosťami (infektológia, dermatovenerológia, chirurgia).
Dovoľte mi však spomenúť jednu osobnosť, ktorá významnou mierou prispela k zavedeniu správnej diagnostiky a liečby závažných zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov vrátane tuberkulózneho zápalu. Bol to môj prvý šéf, pán primár Slezák, ktorý viedol gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bratislave-Podunajských Biskupiciach. Bolo pre mňa veľkým šťastím, že som v ňom získal vzor a učiteľa. Pod jeho vedením sme ako bežné pracovisko so 7 lekármi mali každý deň krátky odborný seminár, každý deň sme spoločne riešili a analyzovali zaujímavé prípady z oddelenia aj ambulancie. Podunajské Biskupice ako jedno z prvých oddelení používalo endoskopické metódy pri diagnostike genitálnej tuberkulózy – najprv kuldoskopiu neskôr laparoskopiu aj hysteroskopiu, dokonca sme boli školiacim pracoviskom pre laparoskopiu. Tu som zistil práve veľký význam dokonalej znalosti antibiotickej liečby, pretože nesprávne indikovaná a podaná liečba škodí nielen samotnému pacientovi, ale globálne nás ohrozuje vznikom rezistencie. Pán primár nás doslova „nútil“ do publikovania a obsadzovali sme všetky významnejšie odborné konferencie. Naučil ma význam analýzy vlastných prípadov a poučenia z nich do budúcnosti. Musím povedať, že na neho veľmi často spomínam, hoci som z Biskupíc odišiel v roku 2001.
Antibiotická politika je nesmierne dôležitá súčasť našej starostlivosti, pretože sa dostávame vďaka multirezistentným klebsielam do predantibiotickej éry. Obávam sa, že antibiotická profylaxia chirurgických výkonov sa nedeje na všetkých pracoviskách na základe evidence based medicine. Odporúčam preto publikácie vydané European centre for disease prevention and control. Na ich stránkach možno nájsť návody na antibiotickú profylaxiu v jednotlivých odboroch aj dáta o rezistencii bakteriálnych kmeňov. Napríklad až 60 % kmeňov Streptococcus agalactiae (skupina B) je proti klindamycínu rezistentných aj vinou nadužívania makrolidov v komunite, s ktorými môže mať skríženú rezistenciu. Podávanie Dalacinu u žien pozitívnych na GBS, ktoré udávajú alergiu na penicilín bez dôkladnejšej anamnestickej analýzy, nemožno nazvať postupom best practice, pretože ak nemajú riziko anafylaxie, liekom prvej voľby je cefazolín.

doc. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D.
editor

CELÝ OBSAH ČLÁNKU JE DOSTUPNÝ IBA PRE PRIHLÁSENÝCH PREDPLATITEĽOV Prihlásiť sa

Ročník 2019  Témy časopisu Gynekológia pre prax 3 / 2019

EDITORIÁL

TÉMA ČÍSLA

PREHĽADOVÉ PRÁCE

Nie sú dostupné žiadne voľne dostupné články

PREDSEDA
MUDr. Tibor Bielik PhD.

ČLENOVIA
prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.
prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
prof. MUDr. Ľudovít Danihel, PhD.
doc. MUDr. Ivan Hollý, CSc.
MUDr. Ľudovít Janek st.
doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc.
prof. MUDr. Štefan Lukačín, PhD.
prof. MUDr. Miloš Mlynček, CSc.
MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD.
doc. MUDr. Martin Redecha, PhD.

ODBORNÝ REDAKTOR
doc. MUDr. Martin Redecha, PhD.

REDAKTORKA
Ing. Danica Paulenová
e-mail: paulenova@amedi.sk

GRAFICKÁ ÚPRAVA
Ing. Lukrecia Schiller
e-mail: dtp@amedi.sk

MANAŽÉR MARKETINGU, INZERCIE A PODUJATÍ
Eva Melišová
mobil: 0948 059 239
e-mail: melisova@amedi.sk

JAZYKOVÁ KOREKTÚRA
Mgr. Eva Doktorová

KOREKTÚRA ANGLICKÝCH TEXTOV
Ing. Janka Bábelová, PhD.

EKONOMIKA A PREDPLATNÉ
Ing. Martina Ďurčovič
mobil: 0911 117 949
e-mail: durcovic@amedi.sk

 

RUBRIKY

Prehľadové práce
Najnovšie poznatky o etiológii, patogenéze, diagnostike a terapii chorôb a skupín ochorení. Maximálny rozsah je 8 strán (veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5) s najviac šiestimi obrázkami (grafmi). V prípade spracovávania obsiahlejšej tematiky je možné po dohode s redakciou rozdeliť príspevok do niekoľkých častí. Článok píšte s dôrazom na jeho praktické využitie gynekológmi.

Kazuistika
Maximálny rozsah je 7 strán. Členenie: súhrn, kľúčové slová
(aj v angl. jazyku), úvod, vlastný prípad, diskusia, záver, literatúra.

Algoritmy diagnostiky a terapie
Diagnostika a terapia spracovaná v tabuľkách a schémach, s minimom textu, s dôrazom na stručnosť a prehľadnosť.

Rôzne
Reakcie na prehľadné články, novinky v oblasti diagnostiky, terapie, výsledky štúdií (max. 3 strany), správy z odb. podujatí, abstrakty z vedeckej práce publikovanej v zahraničnej tlači, nie staršej ako 1 rok. Rozsah max. 1 strana. Uveďte názov práce v slovenčine/čestine, autorov, pracovisko, ďalej názov práce v angličtine s úplnou citáciou.

Z pomedzia gynekológie
Medziodborová téma spracovaná komplexne, prehľadne, zrozumiteľne (rozsah do 8 strán).

SPRACOVANIE RUKOPISU

Príspevok píšte na počítači v niektorom z bežných textových editorov.
- píšte na celú šírku riadkov (nepoužívajte ENTER na konci riadkov)
- neupravujte text do stĺpcov - nezalamujte, tabuľky umiestnite na záver práce
- rozlišujte dôsledne čísla 1, 0 a písmená l, O
- zátvorky sú vždy okrúhle ( )
- skratky vždy vysvetlite pri ich prvom použití

NÁLEŽITOSTI RUKOPISU

1. Výstižný názov práce, mená a priezviská všetkých autorov vrátane titulov, pracoviská autorov. Adresa prvého autora vrátane čísla telefónu, faxu a e-mailovej adresy.
2. Súhrn - stručné zhrnutie obsahu príspevku v rozsahu maximálne 10 riadkov (len pri prehľadových prácach, kazuistikách a Z pomedzia gynekológie). Píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
3. Kľúčové slová - v rozsahu 3-6 (len pri prehľadových prácach, Z pomedzia gynekológie).
4. Anglický preklad: názov práce, súhrn, kľúčové slová (len pri prehľadových prácach, Z pomedzia gynekológie a kazuistikách)
5. Vlastný text
Ak vkladáte do dokumentu obrázky, pošlite tiež ich originálne súbory vo formáte „.jpg“, grafy vytvárajte v programe Excel a posielajte ich originálne súbory. Pri posielaní fotodokumentácie poštou posielajte, prosím, len kvalitné originály. Každú predlohu označte číslom, pod ktorým je zmienená v texte. Text píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
6. Literatúra
Citácie sú očíslované chronologicky boldom, odkazy v texte sú uvádzané číslom citácie v okrúhlych zátvorkách. Uveďte maximálne 20 citácií.

Príklady citácií:
1. Webb MJ. Chirurgia v gynekologickej onkológii – včera, dnes a zajtra. Gynekol prax 2003; 1 (1): 29-34.
2. Shaheen NJ, Crosby NA, Bozymski EM, et al. Is there publication biasin there porting cancer risk in Barrett´ esophagus? Gastroenterology 2000; 119: 333–338.
3. Kistner RW. Gynecology. Principles and Practice. 3rd Ed. Chicago: Year Book Medical Publisher 1979: 823p.
4. Osborne BE.The electrocardiogram of the rat. In: Budden R, Detweiler DK, Zbinden G.The rat electrocardiogram in pharmacology and toxicology. Oxford: Pergamon Press 1981: 15-27.
5. Rodička a novorodenec 2000. Zdravotnická statistika, ÚZIS ČR 2001, 127.
6. http/www.nspnz.sk/neonatal/priority.htm

V citáciách za krstnými menami nie sú bodky. Za autormi nie je dvojbodka, ale bodka. Za rokom vydania je bodkočiarka, pred stranami je dvojbodka. Ak je autor jeden, dvaja alebo traja -treba uviesť všetkých. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“, v slovenských a českých citáciách „a spol.“.

Kvôli uverejňovaniu autodidaktických testov je potrebné k Vášmu prehľadnému článku dodať 4 otázky a k nim po 4 odpovede s vyznačením jednej správnej odpovede, napr.:

Pre primárnu dysmenoreu je z laboratórnych vyšetrení charakteristické:
a. vzostup lymfocytov v diferenciálnom KO nad 40 %
b. vzostup C-reaktívneho proteínu a FW v krvi
c. pokles hladiny Hb v krvi pod hodnoty 100 g/l
d. žiadne nie sú charakteristické

Redakcia si vyhradzuje právo robiť drobné štylistické úpravy rukopisu. V prípade potreby skrátenia rukopisu bude vyžiadaný súhlas autora. Všetky články sú dvojstupňovo recenzované.

Všetky uverejnené príspevky sú honorované.

Vzhľadom k praktickému zameraniu časopisu Vás prosíme, aby bol príspevok napísaný zrozumiteľne, s dôrazom na praktické využitie podaných informácií v ambulantnej praxi gynekológov.

Príspevky posielajte e-mailom na adresu: paulenova@amedi.sk

 

4x ročne
1336-3425

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gynekológia pre prax
Gynekológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2024: 22.00 €