Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Klinická farmakológia
Terapeutické využití transkraniální dopplerovské sonografie u pacientů s cévní mozkovou příhodou – sono-trombotripse, sono-trombolýza
David Školoudík, Michal Bar, Roman Herzig
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2008
Uzávěr intrakraniální či přívodné mozkové tepny je nejčastější příčinou ischemické cévní mozkové příhody. Rychlost rekanalizace mozkové tepny je jeden z nejdůležitějších prognostických faktorů pro soběstačnost pacienta po mozkovém infarktu. Pro urychlení spontánní rekanalizace se v posledních letech zkouší různé farmakologické a mechanické metody. Jednou z nich je i monitoring okludované tepny pomocí ultrazvuku – sono-trombolýza a sono-trombotripse. Autoři ve své práci shrnují poznatky o mechanismu účinku, bezpečnosti a účinnosti jednotlivých metod ultrazvukového monitoringu s využitím diagnostických transkraniálních sond či nediagnostických sond s nosnou frekvencí mezi 20 kHz a 2 MHz a prezentují vlastní výsledky. Kontinuální ultrazvukový monitoring okludované intrakraniální tepny pomocí diagnostické transkraniální sondy je nadějnou, bezpečnou a pravděpodobně účinnou metodou, která vede k urychlení rekanalizace mozkové tepny s rychlejší úpravou neurologického deficitu.
Klíčová slova: transkraniální sonografie, ultrazvuková sonda, sono-trombolýza, sono-trombotripse, cévní mozková příhoda
Neurológia 2008; 3 (3): 139-143
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by