Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2020
Neurológia
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Členovia Slovenskej neurologickej spoločnosti majú prístup do archívu časopisu a riešenie AD testov k časopisu v rámci členstva. Pre zobrazenie archívu sa prihláste do Vášho konta. V prípade ak konto ešte nemáte vytvorené alebo ste zabudli prihlasovacie údaje kontaktujete amedi@amedi.sk
3x ročne
1336-8621
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Význam magnetické rezonance v diagnostice a terapii akutního mozkového infarktu
Daniel Šaňák, David Horák
Tento článok bol publikovaný v čísle 3/2008
Ačkoliv je výpočetní tomografie (CT) stále považována za zlatý standard zobrazení mozku před trombolýzou, díky novým reperfúzním strategiím léčby akutního mozkového infarktu nabylo na významu použití magnetické rezonance (MR). MR umožňuje přesnou diagnostiku akutního infarktového ložiska, detekci uzávěru či významné stenózy mozkové tepny s posouzením aktuálního kolaterálního oběhu a je schopna zobrazit také určité reverzibilní ischemické změny. MR umožňuje rovněž spolehlivě vyloučit intrakraniální hemoragii. Výsledkem úsilí o prodloužení standardního terapeutického okna se stal koncept PWI/DWI mismatche, který umožňuje detekovat dočasně reverzibilní ischemické změny – penumbru až několik hodin ode vzniku iktu. Nicméně nestandardní metodologie, analýzy a různé interpretace však stále významně limitují použití mismatche v rutinní klinické praxi.
Klíčová slova: akutní mozkový infarkt, magnetická rezonance, trombolýza
Neurológia 2008; 3 (3): 145-149
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by