Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
(auto)imúnna trombocytopénia – diagnostika a manažment
Mária Hulíková
Tento článok bol publikovaný v čísle 11/2010
Imúnna trombocytopénia (ITP) je získané autoimúnne ochorenie, charakterizované izolovanou trombocytopéniou, ktorá môže byť spôsobená zvýšenou deštrukciou trombocytov antitrombocytovými protilátkami, ktorých cieľom sú doštičkové glykoproteíny (GP IIb/IIIa a GPIb/IX). Patogenéza ITP je multifaktoriálna. Na trombocytopénii sa okrem deštrukcie trombocytov podieľa porucha maturácie megakaryocytov, znížená produkcia megakaryocytov a trombocytov, neadekvátna odpoveď megakaryocytov na zníženie trombocytov v periférnej krvi a relatívny nedostatok endogénneho trombopoetínu (TPO). Diagnostika ITP sa opiera predovšetkým o vylúčenie inej príčiny trombocytopénie a zahŕňa anamnézu, klinický obraz, fyzikálne a laboratórne vyšetrenia. Hlavným cieľom liečby je zabezpečiť taký počet trombocytov, ktorý by zabránil závažnému krvácaniu. Stratégia liečby je zameraná na potlačenie tvorby protilátok, odstránenie miesta zániku trombocytov a stimuláciu produkcie trombocytov.
imúnna trombocytopénia patogenéza autoprotilátky GPIIb/IIIa GPIb/IX
Interná med. 2010; 10 (11): 551-558
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by