Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
7-8
2021
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Manažment chronického venózneho ochorenia a ulcus cruris
Eva Bojdová
Tento článok bol publikovaný v čísle 9/2012
Chronické venózne ochorenie (CHVO) je najčastejším chronickým civilizačným ochorením. Jeho liečba musí byť komplexná a konzervatívna liečba prakticky doživotná. Pre zhodnotenie ochorenia a najmä pre voľbu prípadnej aktívnej sklerotizačnej alebo chirurgickej liečby je rozhodujúce dôkladné ultrasonografické vyšetrenie venózneho systému dolných končatín. V úvodných štádiách je indikovaná konzervatívna liečba a sklerotizácia retikulárnych varixov a flebektázií, v štádiu varikóznych vén je potrebná spravidla chirurgická, prípadne endovenózna liečba. Tú je najvhodnejšie indikovať ešte pred objavením sa kožných zmien či iných komplikácií CHVO. V najťažšom štádiu ochorenia – prítomnosti ulcus cruris je pre ďalší postup rozhodujúce angiologické vyšetrenie. Treba vylúčiť podiel arteriálneho ochorenia na trofických zmenách, v prípade venózneho ulkusu zintenzívniť konzervatívnu liečbu a optimalizovať lokálnu liečbu. Prevenciou recidívy ulkusu je odstránenie hlavného zdroja venózneho refluxu operačnou, endovenóznou alebo sklerotizačnou liečbou.
chronické venózne ochorenie duplexná sonografia ulcus cruris
Interná med. 2012; 12 (9): 449-454
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by