Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
12
2020
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Obezita ako súčasť syndrómu inzulínovej rezistencie
Jarmila Okapcová
Tento článok bol publikovaný v čísle 7/2005
Súvislosť medzi obezitou a inzulínovou rezistenciou je dobre známa. Posledné roky priniesli mnohé poznatky o tom, že tukové tkanivo nie je len pasívnou zásobárňou energie, ale produkuje celý rad biologicky aktívnych látok. Mnohé z týchto produktov, označovaných spoločným názvom adipocytokíny, sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na samotnom procese adipogenézy, riadení energetickej homeostázy, intermediárneho metabolizmu glukózy a lipidov a inzulínovej senzitivity. Okrem metabolických účinkov sa potvrdila ich účasť pri iniciácii zápalových procesov v cievnej stene charakteristických pre vývoj aterosklerózy. Účinky niektorých adipocytokínov sú z hľadiska inzulínovej senzitivity pozitívne, iné naopak, navodzujú stav inzulínovej rezistencie. Doterajšie poznatky o metabolickej aktivite adipocytov a jej regulácii nasvedčujú, že adipocytokínová dysfunkcia môže byť spojovacím článkom medzi obezitou a vývojom inzulínovej rezistencie a metabolického syndrómu.
obezita inzulínová rezistencia metabolický syndróm adipocytokíny
Interná med. 2005; 5 (7-8): 409-413
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2021 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by