Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
9
2020
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Obezita ako súčasť syndrómu inzulínovej rezistencie
Jarmila Okapcová
Tento článok bol publikovaný v čísle 7/2005
Súvislosť medzi obezitou a inzulínovou rezistenciou je dobre známa. Posledné roky priniesli mnohé poznatky o tom, že tukové tkanivo nie je len pasívnou zásobárňou energie, ale produkuje celý rad biologicky aktívnych látok. Mnohé z týchto produktov, označovaných spoločným názvom adipocytokíny, sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na samotnom procese adipogenézy, riadení energetickej homeostázy, intermediárneho metabolizmu glukózy a lipidov a inzulínovej senzitivity. Okrem metabolických účinkov sa potvrdila ich účasť pri iniciácii zápalových procesov v cievnej stene charakteristických pre vývoj aterosklerózy. Účinky niektorých adipocytokínov sú z hľadiska inzulínovej senzitivity pozitívne, iné naopak, navodzujú stav inzulínovej rezistencie. Doterajšie poznatky o metabolickej aktivite adipocytov a jej regulácii nasvedčujú, že adipocytokínová dysfunkcia môže byť spojovacím článkom medzi obezitou a vývojom inzulínovej rezistencie a metabolického syndrómu.
obezita inzulínová rezistencia metabolický syndróm adipocytokíny
Interná med. 2005; 5 (7-8): 409-413
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2020 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by