Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
3
2022
Interná medicína
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. Odborným garantom časopisu je Slovenská internistická spoločnosť.
11x ročne, júl-august dvojčíslo
1335-8359
Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.
TÉMA: Prehľadové práce
Poruchy minerálového a kostného metabolizmu pri chronických chorobách obličiek
Viera Spustová
Tento článok bol publikovaný v čísle 12/2008
Poruchy metabolizmu minerálov sú sprievodným znakom chronických chorôb obličiek a majú za následok rozvoj sekundárnej hyperparatyreózy. S progresívnou stratou funkcie obličiek klesá počet vitamín D receptorov a receptorov citlivých na vápnik v prištítnych telieskach, čo vyvoláva rezistenciu prištítnych teliesok na vitamín D a vápnik. Hyperfosfatémia priamo ovplyvňuje funkciu a rast prištítnych teliesok, čo ešte zhoršuje sekundárnu hyperparatyreózu. Hypokalciémiu vyvoláva retencia fosfátov, rezistencia skeletu na kalciemický účinok parathormónu a porucha metabolizmu vitamínu D. V dôsledku týchto zmien sa vyvíja rad klinických komplikácií ako renálna osteodystrofia, kalcifikácie ciev a srdca, poruchy štruktúry a funkcie srdca, kalcifikácie v mäkkých tkanivách a orgánoch, poruchy imunity a renálna anémia. Tieto komplikácie sú hlavnou príčinou morbidity a mortality pacientov v renálnej insuficiencii.
chronické choroby obličiek sekundárna hyperparatyreóza fosfor vápnik renálna osteodystrofia
Interná med. 2008; 8 (12): 629-632
Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Fakturačné údaje
©2022 www.amedi.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

programmed by